Welcome! Anonymous

Atak wandali na pomnik w Jedwabnem

"Jego ku**a ma* senacka obietnica bez pokrycia, nie pie**ol mi o ludziach, najpierw naucz się ich życia"

Moderatorzy: Hax, Kondzik

Atak wandali na pomnik w Jedwabnem

Postprzez mario1447 » 01 wrz 2011, 14:23

http://www.sfora.pl/Skandal-w-Jedwabnem-Wandale-namalowali-swastyke-g35511

Nieznani sprawcy zniszczyli w Jedwabnem (Podlaskie) pomnik upamiętniający mord dokonany 70 lat temu na Żydach przez ich polskich sąsiadów – podała podlaska policja.Zniszczenia są na pomniku oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów.

Jak poinformował PAP rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski, zniszczenia zauważył patrol policji. Na samym pomniku zamalowano farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, które się na tam znajdują, jest też swastyka. Na elementach okalających obelisk napisano natomiast “Nie przepraszam za Jedwabne” oraz “Byli łatwopalni“. Są też swastyki i symbole SS.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, która zajmuje się także wyjaśnianiem innych incydentów o charakterze rasistowskim, do których doszło w ostatnim czasie w województwie. Chodzi m.in. o zamalowanie litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskie napisy na synagodze w Orli czy podpalenie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: “Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku”.Według śledztwa IPN mordu co najmniej 340 Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku dokonała grupa ich polskich sąsiadów. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni – jak to określono – “rolę decydującą“, ale “można założyć“, że jej inspiratorami byli Niemcy.


Co sądzicie o tym akcie wandalizmu? Jak dla mnie to już jest przesada. Chociaż można też na to spojrzeć z tego punktu widzenia, że to swoista odpowiedź na poglądy większości żydów, którzy uważają Polaków za pomocników nazistów i ciągle mają o coś tzw. żale.
Avatar użytkownika
mario1447
Ogarnia
Ogarnia
 
Posty: 319
Dołączył(a): 02 sie 2011, 19:00
Propsy: 7

Re: Atak wandali na pomnik w Jedwabnem

Postprzez Sensi » 04 gru 2011, 00:43

Szkoda, że o Jedwabnem znowu jest głośno. Wydaję się, że jedyne co należy się zamordowanym tam, to spokój. Zagłębianie się w konflikt polsko-żydowski wydaję się bezsensowne; przynajmniej dla nas ludzi młodego pokolenia. Jedyne co możemy zrobić to wzgardzić głupotą innych i pochylić głowę przed zmarłymi.
Sensi
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): 04 gru 2011, 00:12


Powrót do Polska i świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość