Welcome! Anonymous

[Artykuł] 'Dobry rap to punk rock nie ma go w radio...'

Moderatorzy: Hax, Kondzik

Regulamin działu
1. W celu usprawnienia pracy na forum, prosimy o podsyłanie linków do nowo założonych tematów o konkretnych albumach na maila hax@4elementy.pl. Płyty będą sukcesywnie dodawanie do katalogu albumów, tak żeby w przyszłości móc łatwo je odnaleźć.
2. Każdy dodawany topic o konkretnej płycie, powinien zawierać okładkę, tracklistę i kilka zdań własnej opinii.

[Artykuł] 'Dobry rap to punk rock nie ma go w radio...'

Postprzez rymas » 06 mar 2010, 19:31

W dzisiejszych audycjach radiowych ta teza się jak najbardziej sprawdza, bo kiedy mieliśmy okazje usłyszeć Eisa czy też którąś z odsłon trylogii Kodexu, na łamach jakiejkolwiek komercyjnej stacji? Ja osobiście nie przypominam sobie takiego choć jednego epizodu. A jednak były takie czasy gdy tętnił z membran, czysty rap "niczym krew dziewicy", prosto z fal radiowych. Było to dawno, dawno temu, w latach 90'-tych, kiedy to kultura hip hop stawiała pierwsze kroki w naszym kraju.

Obrazek

Był przełom lat 80'tych i 90'tych, młoda, utalentowana dziennikarka Bogna Świątkowska, właśnie wróciła z podróży po Europie. Wszędzie tam gdzie była, dominującym nurtem muzyki serwowanej dla młodych, był właśnie rap.

"Odkryłam tę muzykę pod koniec lat 80. Dotarłam do niej przez jazz, do którego wcześniej dotarłam przez reggae. W 1989 r., po czerwcowym zwycięstwie "Solidarności", można było wziąć paszport i jechać w świat. Więc pojechałam. W Londynie słuchałam małych lokalnych rozgłośni nadających czarną muzykę, w Cardiff - BBC 1, w Izraelu - rozgłośni wojskowej, najbardziej nowoczesnej muzycznie, bo skierowanej do słuchacza w wieku poborowym, i posthipisowskiego Głosu Pokoju nadawanego ze statku na Morzu Śródziemnym."

Ku jej zdziwieniu gdy powróciła do ojczyzny, w radiu królował ten sam repertuar co wcześniej tj. Pink Floyd, Led Zeppelin, Michael Jackson itp. Stąd też narodziła się inicjatywa aby stworzyć audycje stricte rapową. Tak się złożyło że w tym czasie kształtowało się Radio Kolor.

"Akurat wtedy tworzyło się Radio Kolor, złożyłam tam taki projekt audycji, z muzyką hiphopową. Audycji która pokazywałaby zaplecze tej muzyki czyli to co najbardziej mnie w hiphopie interesowało, historie czarnych amerykanów, ich kulturę, ich literaturę..."

Pomimo wielu oporów, związanych z przekonaniem że ta muzyka, nie jest na tyle interesującym materiałem aby był jakikolwiek sens tworzyć o niej audycje, jednak powstanie pierwszego w Polsce tego typu programu doszło do skutku. W 1993 roku odbyła się premierowa odsłona "KolorSzok", w piątkową noc o 1 rano.

"Graliśmy z mojego bardzo skromnego zbioru płyt winylowych i z pożyczonych kompaktów. [...] Mikstura mojego szczerego zapału owocowała tym że ktoś chciał tego słuchać"

Systematycznie liczba słuchaczy Bogny rosła.

"Przez 3 miesiące nie było audycji, bo akurat wyjechałam. Wszedł wtedy na moje miejsce Marek Niedźwiedzki ze swoją audycją. Gdy wróciłam, było mnóstwo telefonów z zapytaniem gdzie jest kolorszok? Wtedy poczułam że to co robie ma sens..."

Gdy audycja ta powróciła na radiowe 'łono' , zaczęli się pojawiać pierwsi artyści, którzy przynosili swoje kasety. Ówczesne dzieciaki 15, 16, 17 letnie, dziś są czołowymi członkami polskiej sceny muzycznej.

"Dlaczego chciałam prezentować w swojej audycji polskie nagrania? Odpowiedź jest prosta ja wierze w ten gatunek muzyczny jako wyraz bardzo naturalnej i szczerej energii, która była mu przypisana od samego początku. Ja wierze w hiphop jako w gatunek który ma treść. Przy wszystkich niedoskonałościach pierwszych nagrań, miały jedną ważną wartość że były z serca, dla mnie to był wystarczający powód żeby to upublicznić."

Jednym z pierwszych słuchaczy był Volt, który zadzwonił do radia. Stał się realizatorem programów, i do końca audycji tworzyli razem z Bogną duet.

"Nie było takowej sceny hiphopowej jaką mamy dziś. Wtedy miejscem spotkań był korytarz radiowy, podczas nagrywania pierwszej w Warszawie audycji hiphopowej. Tu sie poznali m. in. Dj JMI, Volt, QZA, Mandaryn, TDF czy J Tiger. A potem wszystko potoczyło się jak lawina. Pochodzące z tego okresu nagrania Huzdemak i 1khz, są dziś legendarnymi kawałkami polskiej sceny hiphopowej."

W ciągu 5-cio letniego czasu trwania audycji, "KolorSzok" stał się najpopularniejszą polską audycją hiphopową wszech czasów. Do tego stopnia była popularna że Bogna Świątkowska jest dziś uważana za "matkę chrzestną polskiego hip-hopu".

Przykład tej audycji utwierdza Nas w przekonaniu, że "dla chcącego nic trudnego". Bogna przeszła przez wiele przeciwności losu aby powstała ta audycja, jednakże obrała swój cel i dążyła do niego nieugięcie. Uświadamia Nas również w tym że, człowiek który jest pochłonięty pasją i wierzy w to że świat należy do niego, jest w stanie zdziałać wiele. Tego Wam życzę, aby nie opuściła Was czysta zajawka i napędzała Wasze życie.

wszystkie cytowane wypowiedzi są autorstwa Bogny Świątkowskiej.

Bibliografia:
wywiad dla Ślizgu (2005r)
wywiad dla Magazynu (2001r.)
książka Historia Kultury Hip Hop w Polsce 1977-2002

autor: Robert Pindera

/edit: dodałem fotke Bogny.

Propsy przyznane za post: 3
Ostatnio edytowany przez rymas 24 mar 2010, 21:12, edytowano w sumie 2 razy
wiesz jak jest zajawka mam moc jak trotyl
jeden lubi browar. drugi jak mu śmierdzą stopy.

[Artykuł] Dobry rap to punk rock, nie ma go w radio
[Recenzja] Keith Murray – The Most Beautifullest Thing in This World
rymas
Ogarnia
Ogarnia

Propsy: 9

Re: [Artykuł] 'Dobry rap to punk rock nie ma go w radio...'

Postprzez smackey » 07 mar 2010, 10:26

rymas napisał(a):W dzisiejszych audycjach radiowych ta teza się jak najbardziej sprawdza, bo kiedy mieliśmy okazje usłyszeć Eisa czy też którąś z odsłon trylogii Kodexu, na łamach jakiejkolwiek komercyjnej stacji? Ja osobiście nie przypominam sobie takiego choć jednego epizodu. A jednak były takie czasy gdy tętnił z membran, czysty rap "niczym krew dziewicy", prosto z fal radiowych. Było to dawno, dawno temu, w latach 90'-tych, kiedy to kultura hip hop stawiała pierwsze kroki w naszym kraju.

ejj własciwie oczy otwarte 2 leciały w radio eska hehe ale propsy za artykuł, fajny jest ;)
smackey
Moderator

Propsy: 10

Postprzez rymas » 08 mar 2010, 11:23

smackey napisał(a):ejj własciwie oczy otwarte 2 leciały w radio eska hehe ale propsy za artykuł, fajny jest ;)

Dzieki. A co do Kodexu to akurat wyjatek potwierdzajacy regule. Chodzilo mi bardziej o to ze dobre plyty, uznane przez srodowisko hiphopowe w radiostacjach komercyjnych nie leca.

rymas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez Adrian_herk_szn » 13 kwi 2010, 17:30

Trochę takie ... na "nie". W Polsce są audycje w których można usłyszeć dobry rap. Jestem ze Szczecina i znam co najmniej dwie audycje w których puszczają dobrą muzykę. I to audycje prowadzone nie w niemainstreamowych mediach, tylko w publicznych.
To, że w RMF, Zet itp. nie ma rapu nie oznacza to, że tego rapu nie ma w ogóle.
Nadal aktywnie działa:

- audycja WuDoo (nazwa mówi sama za siebie, chyba nie muszę przypominać kto i co tam gra)
- Reggae Got Soul (dobra audycja z dobrą muzyką)
- Radio Kampus (i tu audycja Proceenta)
- Radio Index (tu audycja Listen!, podczas której są puszczane jedne z najciekawszych wywiadów jakie słyszałem)
- Radio Rewers (radio internetowe, ale jest dobre).
- Druh Sławek chyba nadal działa aktywnie, Hirek Wrona również chyba coś robi (nie jestem pewny bo nie mam czasu aby dokładnie to śledzić).

W Polsce są media hip hopowe, z tymże nie jest to już "Rap pakamera", "MTV Squad" czy też "YO! MTV Raps".
Tak więc absolutnie nie zgadzam się z tym, że rapu nie ma w ogóle w mediach.
Adrian_herk_szn
Początkujący
Początkujący

Postprzez rymas » 13 kwi 2010, 19:42

Adrian_herk_szn napisał(a):Trochę takie ... na "nie". W Polsce są audycje w których można usłyszeć dobry rap. Jestem ze Szczecina i znam co najmniej dwie audycje w których puszczają dobrą muzykę. I to audycje prowadzone nie w niemainstreamowych mediach, tylko w publicznych.
To, że w RMF, Zet itp. nie ma rapu nie oznacza to, że tego rapu nie ma w ogóle.
Nadal aktywnie działa:

- audycja WuDoo (nazwa mówi sama za siebie, chyba nie muszę przypominać kto i co tam gra)
- Reggae Got Soul (dobra audycja z dobrą muzyką)
- Radio Kampus (i tu audycja Proceenta)
- Radio Index (tu audycja Listen!, podczas której są puszczane jedne z najciekawszych wywiadów jakie słyszałem)
- Radio Rewers (radio internetowe, ale jest dobre).
- Druh Sławek chyba nadal działa aktywnie, Hirek Wrona również chyba coś robi (nie jestem pewny bo nie mam czasu aby dokładnie to śledzić).

W Polsce są media hip hopowe, z tymże nie jest to już "Rap pakamera", "MTV Squad" czy też "YO! MTV Raps".
Tak więc absolutnie nie zgadzam się z tym, że rapu nie ma w ogóle w mediach.

NIe mowilem ze w ogólne nie ma, bo Procenta co jakis czas tez slucham ale Radio Kolor to w tamtych czasach mialo zasieg taki co wlasnie RMF czy Zetka dlatego to tego porownalem.

Nie skupilem sie na zaglebieniu tematu audycji rapowych tylko na historii konkretnej audycji.

rymas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez Adrian_herk_szn » 13 kwi 2010, 21:58

"W dzisiejszych audycjach radiowych ta teza się jak najbardziej sprawdza, bo kiedy mieliśmy okazje usłyszeć Eisa czy też którąś z odsłon trylogii Kodexu, na łamach jakiejkolwiek komercyjnej stacji? Ja osobiście nie przypominam sobie takiego choć jednego epizodu."

To jest to o czym mówię. Piszesz tak jakby rapu nie było w ogóle w radiu. I tak to można odebrać. Jakby rap w radiu był tylko wtedy gdy był "Kolorszok". A ten rap jest, tylko, że w nie mówi się o tym jak kiedyś. Pani Bogny słuhcało tyle osób bo to było coś nowego. Potem było coraz więcej audycji. Tak samo jak na początku lat 2000 z internetem. Założono pierwszą stronę i wszyscy się nią jarali. Potem tych stron powstawało coraz więcej i człowiek nie odwiedzał wszystkich.
Nom tyle, ale nie żebym się wymądrzał i marudził :).
Adrian_herk_szn
Początkujący
Początkujący

Postprzez mlodybiedron » 06 sie 2010, 21:59

dodam jeszcze że w PR Euro, a właściwie teraz już w Czwórce jest audycja DJ Pasmo, którą prowadzi Eldoka (środa - od 20 czy 21- zawsze dwie godziny) a do tego Duże Pe z Filipem "Rudanacja" Antonowiczem robią Cztery: Gramy!, gdzie grają różną alternatywną muzykę, w tym rap. Polski hip-hop zatacza koło, wierzcie lub nie, ale popatrzcie na to kto jest nominowany chociażby do SuperJedynek w kategorii Rap/Hip-Hop. ;)

1.
Obrazek
mlodybiedron
Początkujący
Początkujący

Powrót do Polski