Welcome! Anonymous

Filmy o tematyce hip-hopowej

"Inny świat zamknięty między okładkami, znaki, które stają się znaczeniami, a ja ślinię palce i przeglądam, włączam oczy i pochłaniam litery, kropki, znaki zapytania "

Moderatorzy: Hax, Kondzik

Filmy o tematyce hip-hopowej

Postprzez TowUe » 07 lut 2010, 23:20

Witam!
Znacie jakies filmy na temat kultury Hip-Hop? Jesli tak to dawajcie tytuły z krotkimi opisami w tym temacie!!

Ja ze swojej strony serdecznie polecam Filmy pt:

"THE FRESHEST KIDS"

"BEAT STREET"

"WILD STYLE"

3 Filmy, ktore przekazuja naprawde spora wiedze fundamentalna na temat kultury Hip-Hop.
Kazdy powinien je obejrzec!

Peace, Love, Unity and Having fun!
www.myspace.com/wadziurtk
TowUe
Początkujący
Początkujący

Propsy: 3

Re: Filmy o tematyce Hip-Hopowej.

Postprzez smackey » 07 lut 2010, 23:27

a ja polece za to style wars(graffiti) i skrecz(Djing)
oglądałem oba filmy po 4 razy jakoś ;)
smackey
Moderator

Propsy: 10

Postprzez lady_quas » 08 lut 2010, 11:31

Napisałam o tym swego czasu artykuł, ale chyba nie wypada go tu wklejać całego? Czy mogę? :P
A mad rhyme, for mad times, that's what's up! Like James Brown I'm sayin it loud, am I loud enough?
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Propsy: 22

Postprzez Hax » 08 lut 2010, 11:47

lady_quas napisał(a):Napisałam o tym swego czasu artykuł, ale chyba nie wypada go tu wklejać całego? Czy mogę? :P

jasne że możesz podzielić się swoją twórczością ;), załóż osobny temat z twoim artykułem
Hax
Administrator
Administrator

Propsy: 19

Postprzez lady_quas » 08 lut 2010, 12:28

został napisany dla innego portalu z którym jestem zaprzyjaźniona, więc nie wiem, czy wypada tak zabierać im, co już z siebie dałam :)

wrzucę tu kilka akapitów, będzie sprawiedliwie i na temat:

Kolejnym filmem jest "Rampage" w reżyserii George Gittoes’a. Gittoes to australijski artysta opisywany jako „artysta wojenny”. Podróżując po najmniej bezpiecznych terenach świata dotkniętych wojnami oraz katastrofami naturalnymi, pokazuje realia z życia w tych miejscach za pomocą obrazów, rysunków, zdjęć oraz reportaży kręconych kamerą. Rampagne to historia trzech braci żyjących w najniebezpieczniejszym gettcie w Miami. Z artystów pojawili się Swizz Beatz, Fat Joe oraz DJ Kaleb.
Również Houston ma swoje miejsce w kinematografii. W 2007 roku powstał 5-częściowy dokument o nazwie "Screwed in Houston". Jest to kronika teksańskiego rapu od momentu wydania debiutanckiego krążka The Geto Boys, aż do czasów pojawienia się techniki miksowania zwanej „chopped and screwed” (» DJ Screw). Występują: Devin the Dude, Bun B z UGK, Willie D z Geto Boys, K-Rino, Q-Boi, Dope-E, KB Da Kidnappa oraz inni członkowie South Park Coalition.

Z filmów o multistylowej tematyce można wyróżnic np. "Rhyme & Reason" (1997), czyli zbiór wywiadów przeprowadzonych z artystami z różnych stron USA, reprezentujących różne style – począwszy od oldschoolowych pionierów jak Kurtis Blow, KRS-One i Chuck D, przez gangsta-raperów: Ice-T, MC Eiht, Dr.Dre, aż po znanych z największych hitów członków Wu-Tang Clanu i The Fugees. Poza tym gośćmi są: Nas, Busta Rhymes, Puffy i Redman. W filmie zobaczymy ostatni wywiad z Notoriousem, oraz kilka archiwalnych materiałów związanych z Tupac’em – ku czci obojgu artystom.

"No Sleep til Shanghai" to bez wątpienia dowód na to, że hip-hop jest kulturą światowej skali i nie jest to jedyny film o artyście z orientalnych zakątków globu. Wiele filmów powstaje na niemniej egzotycznych dla nas terenach. Przykłady? Otóż w Afryce powstały aż trzy filmy – w Maroko "I Love Hip Hop in Morocco" (2007), w Kenii "Hip Hop Colony: The African Hip Hop Explosion" (2007), oraz "Hali Halisi - Rap as an Alternative Medium in Tanzania" (1999), w Tanzanii. W Azji Japonię reprezentuje krótki, bo trwający kwadrans "Nihon Style" (2002), Palestynę natomiast ponad godzinny "Slingshot Hip Hop" (2008).
W Europie oprócz naszych, polskich "Blokersów" (2001) i "Mówią bloki człowieku" (2000), możemy obejrzeć historię angielskiego rapu w "The Pioneers – A British Hip Hop Documentary" (2000), czy być może fabularny, ale z pewnością warty obejrzenia francuski "La Haine" (1995), chociażby ze względu na ten piękny moment: http://www.youtube.com/watch?v=js2_hBDi2LI

Sztukę graffiti reprezentuje "Dirty Handz: Search & Destroy" (2007), "Style Wars" + "Style Wars Revisited" (2006), "Area 08", cykl dokumentów "MiB", oraz niemieckiej produkcji film fabularny z Damionem Davisem w roli głownej: "Wholetrain" (2006) z genialną ścieżką dźwiękową.
B-Boying natomiast to klasyki "The Freshest Kids: A History of the B-Boy" (2002), "Breakin’" (1984) i jego sequel "Breakin’ 2: Electric Boogaloo" (1984), oraz relacja z kontestu Battle of the Year 2005 – "Planet B-Boy" (2008).

Jest multum innych, znanych mniej lub bardziej filmów o kulturze hip-hop. Cała lista dzieł takich jak "Scarface", "Ressurection", "Nerdcore", "Bars-n-Hooks", "Reloaded the Queensbrige Ghettomentary", "QB Infamous Allegiance", "Notorious", "Hood2Hood: The Blockumentary" i setki pozostałych, opowiadających o powstaniu największych labelów hip-hopowych jak "Da Pacumentary" (Stones Throw), czy "Krush Groove" (Def Jam).
Poza tym na rynku istnieje wiele płyt z videorelacją tras koncertowych np. "ATCQ: The Art of Moving Butts – Live in Europe", czyli A Tribe Called Quest na żywo podczas koncertów w Europie w 1990 roku, mamy też krążki w całości poświecone bardzo znanym grupom z reguły zawierająca najważniejsze klipy i wypowiedzi jej członków jak na "The Coup: The Best Coup DVD Ever" (2006).

Rap widnieje nie tylko w dokumentach, mnóstwo reżyserów inspirowała się tą muzyką tworząć opowieści fabularne w stylu "Brown Sugar" (2002), "Do the Right Thing" (1989), "CB4" (1992), "Belly" (1998), czy popularną "8 Milę" (2002).

“It's not just an artform, it's my way of life”
(Wild Style, 1982)

Edit:
Inne filmy, które wymieniłam w artykule a nie ma ich tutaj:
Wild Style (1982)
Beat Street (1984)
Hip Hop: A Street History (1986) :!:
Paint the Town Blue (2000) :!:
Straight from the Streets (1998)
Stolen Moments: Red Hot + Cool – A Benefit for AIDS Education and Relief (1994)
Beyond Beats & Rhymes (2006)
This is the life (2008)
Scratch (2001) :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=LGrchxm_BBU
DJ Qbert – Scratchlopedia Breaktannica: 101 Secret Skratches (2007)
Beat Kings – The History of Hip Hop (2006)
Beef I, II, III, IV

Autor postu otrzymał propsa
A mad rhyme, for mad times, that's what's up! Like James Brown I'm sayin it loud, am I loud enough?
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez lady_quas » 08 lut 2010, 13:04

Dzięki!

>> http://www.netweed.com/hiphop/movies/
Pełna lista, a przynajmniej większość.
Większość nie jest godna uwagi, ale ocenę pozostawiam Wam.

Tak btw.. ostatnio późną, bezsenną nocą natknęłam się na "Freedom Writers", jakaś drętwa opowiastka o nauczycielce i kilku dzieciakach z Hilary Swank w roli głównej, muszę jednak przyznać, że soundtrack zrobił na mnie duże wrażenie!!! Nie polecam ze względu na fabułę, ale gdybyście musieli zafundować wzruszający film swojej damie, to jest to dobra alternatywa do Casablanki w kolorze :)
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez Kondzik » 08 lut 2010, 13:23

Gdyby ktoś jeszcze o tym nie słyszał: http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=59545
Kondzik
Moderator

Propsy: 23

graffiti- filmy

Postprzez belfer » 22 kwi 2010, 16:21

Niezły film z graffiti:
http://www.youtube.com/watch?v=luX7zBjU ... re=related

Można się pobawić nie tylko na murach. Czy to graffiti czy już kino? Wsadzajcie podobne linki.
belfer
Początkujący
Początkujący

Postprzez kamil » 26 kwi 2010, 15:19

lady_quas napisał(a):Tak btw.. ostatnio późną, bezsenną nocą natknęłam się na "Freedom Writers", jakaś drętwa opowiastka o nauczycielce i kilku dzieciakach z Hilary Swank w roli głównej, muszę jednak przyznać, że soundtrack zrobił na mnie duże wrażenie!!! Nie polecam ze względu na fabułę, ale gdybyście musieli zafundować wzruszający film swojej damie, to jest to dobra alternatywa do Casablanki w kolorze :)

Czy to nie ten film, którego promował utwór Commona i Will I.Am'a - Dream? Osobiście nie miałem okazji oglądać, w telewizji tym bardziej, bo rzadko ją włączam, ale teledysk promujący film wydawał się interesujący ;-P

A czy film z Ludą, Hustle & Flow, był?
http://www.filmweb.pl/f133921/Hustle+%26+Flow,2005
Moim zdaniem to takie kino familijne w hardcore wersji ;-) Czyli ani to ambitne kino, ani wymagające ;-) Dla zabicia czasu ;-) Jak ktoś lubi opowiastki o spełnianiu się marzeń, to polecam ;-) Tylko trochę wulgarne i dirtysouthowe ;-)
kamil
Wkręca się
Wkręca się

Propsy: 5

Postprzez lady_quas » 26 kwi 2010, 15:31

Dokladnie! Poza tym pamiętam, że był kawałek Digable Planets - zwrotka Meccy, chyba z "Where I'm from", także soundtrack spoko, sam film to taki marny remake Gangsta's Paradise :-)

APACHE LINE: From Gangs to Hip Hop
http://www.youtube.com/watch?v=mdmQludvzBQ
ten trailer widzialam juz dawno temu i czekalam na ten dokument, premiera byla ponoc w 2008, niestety nie znalazlam nigdzie full wersji, ktora mozna obejrzec, ktos slyszal/widzial? :)
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Następna strona

Powrót do Czytałem, oglądałem, polecam