Welcome! Anonymous

Grecja dostanie miliardy od UE

"Jego ku**a ma* senacka obietnica bez pokrycia, nie pie**ol mi o ludziach, najpierw naucz się ich życia"

Moderatorzy: Hax, Kondzik

Grecja dostanie miliardy od UE

Postprzez Hax » 03 maja 2010, 01:18

Dziś trochę polityki, co o tym sądzicie?

110 miliardów euro, z czego aż 30 już w tym roku - taką pomoc od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dostanie Grecja. Ale pogrążony w długach kraj musiał obiecać coś w zamian. A widząc to, co dzieje się na greckich ulicach, wydaje się, że o spełnienie tych obietnic nie będzie łatwo.

Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli zapadła w niedzielę decyzja o uruchomieniu pomocy dla Grecji ze strony eurogrupy i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która do roku 2012 ma wynieść w sumie 110 mld euro. Szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powiedział, że strefa euro ma zapewnić 80 mld euro, z czego 30 mld euro już w br. - zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami.

W zamian Grecja zobowiązała się do ambitnego, trudnego programu reform i cięć budżetowych, który zakłada ograniczenie deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB do roku 2014.

"Podejmowane kroki są trudne, ale konieczne, by przywrócić zaufanie do greckiej gospodarki i zapewnić lepszą przyszłość greckiego narodu. To bezprecedensowy program - ze względu na zobowiązania ze strony Grecji i skalę wsparcia" - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Poza tym przywódcy krajów strefy euro spotkają się w piątek 7 maja w Brukseli, by rozmawiać o bezprecedensowym planie wsparcia finansowego pogrążonej w długach Grecji - ogłosił Juncker.

"Jednogłośnie postanowiliśmy uruchomić mechanizm pomocy dla Grecji" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu eurogrupy w Brukseli. Wyraził nadzieję, że pozwoli to zapewnić stabilność wspólnej waluty oraz przywrócić zaufanie rynków.

źródło: dziennik.pl
Hax
Administrator
Administrator

Propsy: 19

Re: Grecja dostanie miliardy od UE

Postprzez Pietras » 03 maja 2010, 07:34

ho ho ho, oddawaj moje sto milijardow. cala unia placi czy tylko "kraje strefy euro"?
Pietras
Moderator

Propsy: 2

Postprzez smackey » 03 maja 2010, 08:28

nie chciało mi się tego czytać ale to co tam słyszałem w tv to ogarniam sprawę. zapewne będą głosy, że po chuj im nasz pieniądze itp. ale jak dla mnie bardzo dobrze, że wreszcie unia jest unią nie tylko z nazwy i póki jest szansa to się pomaga.
smackey
Moderator

Propsy: 10

Postprzez Pietras » 03 maja 2010, 09:34

w sumie to nie nasze, my nie placimy [my w sensie polska(tak sie dowiedzialem)].
Pietras
Moderator

Postprzez Szczegut » 03 maja 2010, 11:56

Ale polska z tego co słyszałem niedawno w radiu ma dostać ok. 20% środków z tego samego funduszu co Grecja.
Szczegut
Wkręca się
Wkręca się

Propsy: 1

Postprzez eldoes » 09 maja 2010, 11:25

Polska nie jest w strefie euro i nie damy żadnego hajsu dla Grecji. Unia powstała chyba właśnie dlatego, żeby jakoś wspomagać państwa europejskie. Bo spójrzcie, gdyby nie było unii i powiedzmy wszystkie państwa w Europie zaczęły by bankrutować (wiem, że abstrahuje), ale wtedy skazani byli byśmy na łaskę USA, tak jak to było w okresie odwilży za czasów komuny w Polsce (zapożyczyliśmy się w Stanach, powstała za to Gierkówka, a reszta hajsu przepadła ;D - dług publiczny jest chyba do tej pory). A tak mamy Staro - kontynentalną organizację i jakoś radzimy sobie sami. Ale dużo zależy od Grecji, muszą dobrze wykorzystać ten fundusz, bo dalej będą trwać strajki. W sumie tym Grekom - moim skromnym zdaniem - to się w dupach poprzewracało. Demokracja to słaby system pod tym względem, że właśnie takie wystąpienia i zamieszki wszczynane przez obywateli są niszczące dla gospodarki. Grecy zamiast wziąć się do pracy i powoli zwalczać kryzys - strajkują. Widziałem w tv właśnie reportaż z Grecji (na samym początku tego ich kryzysu) i tak koleś zapytany o strajki (jakiś obywatel) odpowiedział: "Jakby mi zakazali pić kawy, to też bym strajkował". No takie myślenie jest chore, przecież sami wpędzają kraj w ruinę. Niby kolebka kultury europejskiej etc. ale widać jaką mają mentalność - choć niby są Grekami to udają Greków.

Autor postu otrzymał propsa
eldoes
Wkręca się
Wkręca się

Postprzez pini » 31 sie 2010, 20:00

no i niech dostaja bo jak zbankrutuja to dostaniemy po dupie, ja i cala ue
pini
Początkujący
Początkujący

Postprzez Fringe » 01 paź 2010, 12:45

No nam z kieszeni wyciagac nie beda. W sumie jednak dobrze nie byc w strefie euro.
Fringe
Początkujący
Początkujący

Postprzez G▲ARY » 04 gru 2011, 15:24

pini napisał(a):no i niech dostaja bo jak zbankrutuja to dostaniemy po dupie, ja i cala ue

No pewnie, niech Unia dalej pompuje sos w takich bankrutów. Zadłużenie się zwiększa a gospodarka dalej leży. Chyba nie tędy droga.
G▲ARY
Początkujący
Początkujący

Postprzez Sensi » 04 gru 2011, 15:50

http://www.youtube.com/watch?v=o73LXO7LLp0

komentarz zbędny, nic dodać, nic ując.
Sensi
Początkujący
Początkujący

Powrót do Polska i świat