Welcome! Anonymous

Książki o tematyce hip-hopowej

"Inny świat zamknięty między okładkami, znaki, które stają się znaczeniami, a ja ślinię palce i przeglądam, włączam oczy i pochłaniam litery, kropki, znaki zapytania "

Moderatorzy: Hax, Kondzik

Re: Książki o Hip-Hopie

Postprzez cZm » 09 lut 2010, 13:27

ksiazki okolo hiphopowe ale zawsze -

BOMB THE SUBURBS
Każdy, kogo interesuje graffiti albo kto czytuje różne książki czy magazyny hip hopowe musiał natknąć się na postać Williama Upski'ego Wimsatta. B-boy, aktywista hip hopowy, writer z blisko 20-letnim stażem, dziennikarz, i chyba jedyny białas prawdziwie poważany przez czarnuchów - wydał w 1994r. książkę "Bomb The Suburbs", która właśnie została wznowiona, a która reklamowana jest następującym hasłem: 'hip hopowy album roku nie jest albumem... jest książką!'.
Na podstawie dotychczasowej lektury mogę powiedzieć, że to najlepsza książka o kulturze hip hopowej, jaką dotąd przeczytałem, a przeczytałem ich kilka. Oraz bodaj jednyna traktująca o białychpróbujących zdobyć sobie uznanie w tej czarnej przecież kulturze, i o stosunku czarnych do nas białasów. Jeśli nie przeczytasz tej książki, to naprawdę nie wiesz, co tracisz. Tupac Shakur powiedział o niej: 'najlepsza książka, jaką przeczytałem w więzieniu'.
druh slawek

NO MORE PRIZONS
Druga książka Upski'ego to już książka napisana przez aktywistę, żeby nie powiedzieć - intelektualistę, traktująca o sytuacji w amerykańskim więziennictwie, ale też i o samopomocowych organizacjach środowiskowych, życiu w wielkich miastach, filantropii, pracy u podstaw.
Niejako muzycznym uzupełnieniem tej książki jest wydana przez Raptivism Records znakomita składanka o tym samym tytule (są tam m.in. The Coup, Apani B, dead prez, Grandmaster Caz, Helixx C. Armageddon, Sister Asia, Kool DJ EQ feat. The Last Poets, Rubberoom, Lil' Dap, Chubb Rock itd.) - obie podejmują ten sam problem, choć każda na inny sposób. druh slawek

cytaty w ramach rekomendacji ;)
Audycja BLACK ESSENCE w każdy piątek od 20:00 - 22:00 @ RadioGlob.pl
cZm
Wkręca się
Wkręca się

Propsy: 10

Postprzez TowUe » 17 lut 2010, 00:50

1. ADAMCZYK BASIA

Encyklopedia polskiego hip-hopu / Basia Adamczyk & Piotr Tarasewicz. : Poznań : „In Rock, 2004

2. BUDA ANDRZEJ

Historia kultury hip-hop w Polsce 1977-2002 / Andrzej Buda. Głogów : Andrzej Buda. Wydaw. Niezależne, 2001

3. FLICIŃSKI PIOTR

Hip-hop : słownik / Piotr Fliciński, Stanisław Wójtowicz ; współpr. Marta Lisewska, Karolina Kulisz ; red. Lidia Drabik. Warszawa :Wydaw. Nauk. PWN, 2007

4. HUXLEY MARTIN

Mam na imię Eminem / [Martin Huxley ; tł. Leszek Haliński] Poznań : „In Rock”, 2001

5. KOWALEWSKI ZBIGNIEW MARCIN

Rap : między Malcolmem X a subkulturą gangową / Zbigniew Marcin Kowalewski. Warszawa : [„PWR”] 1994

6. MISZCZAK RADEK

Beaty, rymy, życie : leksykon muzyki hip-hop / Radek Miszczak, Andrzej Cała [oraz] Tymon Smektała [i in. ; wstęp Druh Sławek]. : Poznań : Wydaw. Kurpisz cop. 2005

7. PAKUŁA JAKUB

Polski hip hop / Jakub Pakuła ; [współaut. Sebastian Wiktorski, Andrzej Mikołajewski, Marcin Godziński]. Warszawa : „Kastor”, 2007

8. PAWLAK RENATA

Polska kultura hip-hopowa / Renata Pawlak. Poznań : Kagra, 2004

9. Rap, dance & techno / red. Bogna Świątkowska, Sławomir Pękala, Hieronim Wrona ; [przekł. Tomasz Szczegóła, Jarosław Weckwerth]. Poznań : „Atena” cop. 1997

10. RYCHŁA JOANNA

Ucieczka, bunt, twórczość : subkultura hip-hopowa w poszukiwaniu autentycznego stylu życia / Joanna Rychła. Kraków : „Impuls”, 2005
www.myspace.com/wadziurtk
TowUe
Początkujący
Początkujący

Propsy: 3

Postprzez lady_quas » 17 lut 2010, 08:46

Niektóre z tytułów się powtarzają, proponuję zwrócić na to uwagę dodając następne pozycje :-)
A mad rhyme, for mad times, that's what's up! Like James Brown I'm sayin it loud, am I loud enough?
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Propsy: 22

[Artykuł] Arche hip-hopu

Postprzez piotreka83 » 06 mar 2010, 18:27

Jeśli jest ktoś kto tego nie czytał, to zapraszam do lektury, od siebie powiem, że w ciągu kilku ostatnich lat przeczytałem to wielokrotnie (nie wklejam, tylko daję link, bo za dużo textu) http://nnk.art.pl/bujnos/blada/ocr/malcolmx/
piotreka83
Początkujący
Początkujący

Postprzez PaToL » 14 mar 2010, 23:04

Gorąco polecam wymienioną wcześniej książke "Rap: pomiędzy Malcolmem X a subkulturą gangową". Coś dla prawdziwych pasjonatów,dużo miejsca poświęcono początkom kultury Hip Hop oraz relacjom Rap vs. rasizm.
Bardzo obiektywne dzieło,ukazujące też poniekąd wady tejze subkultury.

PS. Ktoś mi kiedyś wspominał o książce dotyczącej twórczości Public Enemy i Chuck'a D...szczegółow nie znam a mogła by to być ciekawa pozycja.
PaToL
Początkujący
Początkujący

Postprzez rymas » 14 mar 2010, 23:41

PaToL napisał(a):Gorąco polecam wymienioną wcześniej książke "Rap: pomiędzy Malcolmem X a subkulturą gangową". Coś dla prawdziwych pasjonatów,dużo miejsca poświęcono początkom kultury Hip Hop oraz relacjom Rap vs. rasizm.
Bardzo obiektywne dzieło,ukazujące też poniekąd wady tejze subkultury.

można ją za darmo pobrać w formie e-booka:
http://www.rapp-style.hip-hop.pl/downlo ... angowa.pdf

znalazłem ją niedawno właśnie zabieram się za lekture. ;)
wiesz jak jest zajawka mam moc jak trotyl
jeden lubi browar. drugi jak mu śmierdzą stopy.

[Artykuł] Dobry rap to punk rock, nie ma go w radio
[Recenzja] Keith Murray – The Most Beautifullest Thing in This World
rymas
Ogarnia
Ogarnia

Propsy: 9

Re: Książki o tematyce hip-hopowej

Postprzez niebieska_stokrotka » 04 gru 2010, 11:42

Patrycja Bilińska "Raperki i raperzy - różnice w kreowaniu rzeczywistości" - analiza tekstów piosenek

do kupienia na przykład tutaj:

http://www.naukowa.pl/Raperki-i-raperzy ... storia,7kt
Ostatnio edytowany przez niebieska_stokrotka, 13 gru 2012, 19:36, edytowano w sumie 1 raz
niebieska_stokrotka
Początkujący
Początkujący

Re: Książki o tematyce hip-hopowej

Postprzez Dah-Dah » 31 gru 2010, 14:37

Panowie i panie, a jakiś dostęp online [pdf], jest możliwy do niektórych magazynów, jak i książek, podałby to ktoś jak na tacy? :roll: :|
Dah-Dah
Początkujący
Początkujący

Poprzednia strona

Powrót do Czytałem, oglądałem, polecam