Welcome! Anonymous

Książki o tematyce hip-hopowej

"Inny świat zamknięty między okładkami, znaki, które stają się znaczeniami, a ja ślinię palce i przeglądam, włączam oczy i pochłaniam litery, kropki, znaki zapytania "

Moderatorzy: Hax, Kondzik

Książki o tematyce hip-hopowej

Postprzez Kondzik » 08 lut 2010, 13:24

Jest temat o filmach, czemu by nie założyć o książkach? Znacie jakieś książki o HH? Niekoniecznie muszą być oparte na faktach, mogą być po prostu zmyślone historie w klimatach tej kultury.

Mi nasuwa się na myśl tylko książka o Pfk, a właściwie scenariusz do filmu, który został wydany drukiem. Dosyć ciekawe, ale wolałbym jednak, żeby było to w formie ciągłej, opisowej.
Kondzik
Moderator

Propsy: 23

Re: Książki o Hip-Hopie

Postprzez lady_quas » 08 lut 2010, 13:38

Znowu mogę się wykazać, bo jestem szczęśliwą posiadaczką kilku :mrgreen:
Niektóre z nich są w j. angielskim, ale pewno są jakieś polskie odpowiedniki.
Polecę tytułami:

- "Ego Trip: Książka o rapie" Polecam!!
- R. Miszczak, A. Cała "Beaty, Rymy, Życie. Leksykon muzyki hip-hop"
- A. Buda "Historia kultury hip hop w Polsce 1977-2002"; "Polski Hip-Hop - Pierwsza Encyklopedia"; "Encyklopedia Hip-Hopu"
- F. Fresh "The Rap Records: The Ultimate Vinyl Resource Book"
- R. Pawlak "Polska Kultura Hip-Hopowa"
- S. Whiteside (tł. ang.) "DJ Culture"
- K. Reighley "Looking For The Perfect Beat: The Art and Culture of the DJ"
- F. Broughton, B. Brewster "Last Night A DJ Saved My Life"; "How To DJ Right - The Art and Science of Playing Records"
- "The Holy Book Of Hip Hop - All Samples Cleared Vol. 1" - skompletowało ją multum DJów i producentów
- 'All Music Guide To Hip-Hop"
- J. Haskins "One Nation Under A Groove: Rap Music and Its Roots"
- Alan Light(chyba) "The Vibe History of Hip Hop"
- Z. Kowalewski "Rap: Między Malcolmem X a Subkulturą Gangową"
- B. Coleman "Rakim Told Me: The 80's Hip-Hop Wax Facts, Straight From the Original Artists"
- Kool Moe Dee "There's a God on the Mic: The True 50 Greatest MC's"
- Jeff Chang "Can't Stop Won't Stop: A History Of The Hip-Hop Generation" !!!!!!!1

I jeszcze pewno z multum innych + biografie Tupaca, jakieś ksiązki o Zulu itp.. :)

Propsy przyznane za post: 5
A mad rhyme, for mad times, that's what's up! Like James Brown I'm sayin it loud, am I loud enough?
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Propsy: 22

Postprzez Sąsiad » 08 lut 2010, 19:31

Też dałem propsa, bo od dawna takiego spisu potrzebowałem ;]
Teraz tylko kupować te książki. Jedną już mam ;p
Sąsiad
Początkujący
Początkujący

Propsy: 3

Postprzez lady_quas » 08 lut 2010, 19:47

Zawstydzacie mnie <czerwieni sie>
Ja mam dużo, niestety część po angielsku a tłumaczeń nima... część tkwi u znajomych, ale na pewno polecam Ego Tripa(!) dla fanów zagranicznych brzmień, dużo ciekawych i zabawnych informacji :) w necie można dostać polską wersję.
Z tych już tłumaczonych na nasz ojczysty o naszym ojczystym hip hopie: Andrzeja Budę, bo fajnie się go czyta :)

Po zamknięciu magazynu w 1998 roku, jego redaktorzy - Jenkins, Wilson, Mao, Alvarez i Rollins udzielali się w programach telewizyjnych, wydali składankę The Big Playback (Priority Records, 2000), oraz książki: Ego trip's big books of rap lists (St. Martin's Press, 1999) i Ego trip's big book of racism (Regan Books, 2002). Pierwsza z nich ukazała się po polsku w 2004 roku jako Ego Trip - książka o rapie. Jej polskie wydanie opóźniło się o 2 lata z powodu zamachu 11 września 2001 na World Trade Center, w pobliżu którego siedzibę miał amerykański wydawca książki. Dzięki znakomitemu tłumaczeniu, Ego Trip nawet w Polsce ma opinię "najśmieszniejszej książki o rapie", bo poświęcona jest głównie ciekawostkom w formie list (np 16 kawałków o dzieciach, raperów, którzy przeżyli strzelaninę, najważniejsze rymy o biuście, teksty przeciwko gejom, czy najlepsze rymy na cześć Brooklynu). Oprócz zabawnych historii, pod koniec książki umieszczono obszerne listy najlepszych hiphopowych albumów i singli z lat 1979-1998.
Spis treści:
* Dziękówa
* Przedmowa Teda Bawno
* Podstawy
* Słowa
* DJe
* Produkcja
* LIVE!
* Nazwy
* Radio
* Taniec
* Klany, Rodziny, Załogi, Ekipy
* Stoi Napisane
* Wytwórnie
* Sztuka
* Film
* Kasa
* Sport
* Moda
* Hip Hop, Blanty I Numery
* Wojna
* Prawdziwe Słowa
* Rasa
* Nagrody
* Bonusy
* Lista Przebojów
* Małpia Akademia
* 10 Powodów, Dla Których Rap Nigdy Się Nie Skończy

wikipedia.org/wiki/Ego_Trip
A mad rhyme, for mad times, that's what's up! Like James Brown I'm sayin it loud, am I loud enough?
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez rymas » 08 lut 2010, 20:16

ja polecam A. Buda "Historia kultury hip hop w Polsce 1977-2002"; "Polski Hip-Hop - Pierwsza Encyklopedia"; "Encyklopedia Hip-Hopu", calkiem sensownie pisze o poczatkach rapu skad w polsce tak wlasciwie sie wzial. Wg niego mial on poczatki w punk-rocku. Duzo roznych ciekawostek, i tak lady_ques napisala dosyc fajnie sie czyta.
wiesz jak jest zajawka mam moc jak trotyl
jeden lubi browar. drugi jak mu śmierdzą stopy.

[Artykuł] Dobry rap to punk rock, nie ma go w radio
[Recenzja] Keith Murray – The Most Beautifullest Thing in This World
rymas
Ogarnia
Ogarnia

Propsy: 9

Postprzez boombidi » 08 lut 2010, 20:47

lady_quas napisał(a):Zawstydzacie mnie <czerwieni sie>
Ja mam dużo, niestety część po angielsku a tłumaczeń nima... część tkwi u znajomych, ale na pewno polecam Ego Tripa(!) dla fanów zagranicznych brzmień, dużo ciekawych i zabawnych informacji :) w necie można dostać polską wersję.
Z tych już tłumaczonych na nasz ojczysty o naszym ojczystym hip hopie: Andrzeja Budę, bo fajnie się go czyta :)

Po zamknięciu magazynu w 1998 roku, jego redaktorzy - Jenkins, Wilson, Mao, Alvarez i Rollins udzielali się w programach telewizyjnych, wydali składankę The Big Playback (Priority Records, 2000), oraz książki: Ego trip's big books of rap lists (St. Martin's Press, 1999) i Ego trip's big book of racism (Regan Books, 2002). Pierwsza z nich ukazała się po polsku w 2004 roku jako Ego Trip - książka o rapie. Jej polskie wydanie opóźniło się o 2 lata z powodu zamachu 11 września 2001 na World Trade Center, w pobliżu którego siedzibę miał amerykański wydawca książki. Dzięki znakomitemu tłumaczeniu, Ego Trip nawet w Polsce ma opinię "najśmieszniejszej książki o rapie", bo poświęcona jest głównie ciekawostkom w formie list (np 16 kawałków o dzieciach, raperów, którzy przeżyli strzelaninę, najważniejsze rymy o biuście, teksty przeciwko gejom, czy najlepsze rymy na cześć Brooklynu). Oprócz zabawnych historii, pod koniec książki umieszczono obszerne listy najlepszych hiphopowych albumów i singli z lat 1979-1998.
Spis treści:
* Dziękówa
* Przedmowa Teda Bawno
* Podstawy
* Słowa
* DJe
* Produkcja
* LIVE!
* Nazwy
* Radio
* Taniec
* Klany, Rodziny, Załogi, Ekipy
* Stoi Napisane
* Wytwórnie
* Sztuka
* Film
* Kasa
* Sport
* Moda
* Hip Hop, Blanty I Numery
* Wojna
* Prawdziwe Słowa
* Rasa
* Nagrody
* Bonusy
* Lista Przebojów
* Małpia Akademia
* 10 Powodów, Dla Których Rap Nigdy Się Nie Skończy

wikipedia.org/wiki/Ego_Trip

dzięki wielkie za przypomnienie o tej pozycji, miałem sprawdzić książkę już dawno dawno temu ale tak to jakoś odsuwałem na później... ale właśnie poszło zamówienie i w ciągu 2-3 dni powinna znaleźć się u mnie na biurku ;)
Obrazek
boombidi
Administrator
Administrator

Propsy: 2

Postprzez lady_quas » 09 lut 2010, 01:23

5zł i 3 propsy bo chcę Haxa wygryźć ze stołka :-)

tak poza tym, książka może nie jest stricte o hip-hopie, choć z pewnością zawiera w sobie jego elementy, za to jest pozycją wartą uwagi:
Denis Scheck "Leksykon amerykańskiej popkultury" (w Polsce wydana chyba w '97)

Obrazek

Na odwrocie jest napisane: Leksykon gromadzi hasła nie ujęte jeszcze w słownikach. Obejmują one najważniejsze zjawiska kultury popularnej w USA (komiksy, programy radiowe i TV, baseball itp.), a także idiomy, które weszły do mowy potocznej. Leksykon uzupełnia w ten sposób wiedzę historyków kultury i filologów. Ma on przy tym autorski charakter - lekką pełną humoru formę.

Polecam nie tylko jako filolog, książka zawiera dużo nazw, zjawisk, sloganów i wyjaśnia ich znaczenie, przykłady:
"and that's the way it is", "Lifestyle of the Rich and Famous", "Mary Jane", "Public Enemy No. 1", "Rough Riders", "Scarface", et cetera... Z pewnością ciekawa lektura!

(kiedyś można ją było dostać na merlin.pl)

PS. Są jeszcze magazyny (u nas raczej w formie internetowej, ale jednak), zakładamy osobny topic? :)
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez Kondzik » 09 lut 2010, 01:43

Zakładaj. ;)

Chciałem zamówić "Ego trip: książka o rapie" ale jak zobaczyłem cenę to stwierdziłem, że tymczasowo się wstrzymam...
Kondzik
Moderator

Propsy: 23

Postprzez lady_quas » 09 lut 2010, 01:49

zamów sobie 2, bo rozlatuja sie jak podreczniki z podstawowki, a cena faktycznie jest wysoka, ale to przez to, ze ksiazka jest "obca" :)
co do magazynow, to temat zaloze, ale jutro, poki co ide spac, 晚安 :)
lady_quas
Ogarnia
Ogarnia

Postprzez Mailo » 09 lut 2010, 12:48

z tych wszystkich posiadam tylko Ego Tripa (gorąco polecam) i Beaty Rymy Życie - Leksykon Miszczaka, który jest już mało aktualny
Mailo
Początkujący
Początkujący

Propsy: 1

Następna strona

Powrót do Czytałem, oglądałem, polecam